Jak oglądać filmy o Indianie Jonesie w kolejności

Jak oglądać filmy o Indianie Jonesie w kolejności

Seria “Indiana Jones” to pełna adrenaliny saga przygodowa, której bohaterem jest dr Indiana Jones, archeolog z talentem do pakowania się w niebezpieczne sytuacje. Grany przez Harrisona Forda, Indiana Jones zakłada fedorę i dzierży bicz, podróżując po świecie w poszukiwaniu mistycznych relikwii, często walcząc z nikczemnymi wrogami. Łącząc historię, mitologię i pulsującą akcję, seria zabiera widzów od egipskich pustyń po indyjskie dżungle, urzekając widzów mieszanką napięcia, humoru i śmiałych akrobacji. To filmowa podróż, która celebruje ducha przygody drzemiącego w każdym z nas.

Jak oglądać filmy z serii Indiana Jones w kolejności

Jeśli jesteś zainteresowany zanurzeniem się w filmach Indiany Jonesa, ale nie jesteś pewien, od czego zacząć, trafiłeś we właściwe miejsce Na tym blogu przedstawimy prosty przewodnik po oglądaniu serii Indiana Jones we właściwej kolejności. Wymienimy filmy w kolejności, w jakiej powinny być oglądane.

Oto lista, w jaki sposób można oglądać filmy Indiana Jones w kolejności (data premiery)

Indiana Jones i Świątynia Zagłady (1984)

 • Reżyseria: Steven Spielberg
 • Scenariusz: Willard Huyck, Gloria Katz (scenariusz); Fabuła: George Lucas
 • Obsada: Harrison Ford jako Indiana Jones, Kate Capshaw jako Willie Scott, Jonathan Ke Quan jako Short Round
 • Ocena IMDB: 7,5 na 10

Drugi film z serii o Indianie Jonesie jest tak naprawdę pierwszym na osi czasu. Akcja “Indiany Jonesa i Świątyni Zagłady” rozgrywa się w 1935 roku w Szanghaju. Indiana Jones, grany przez Harrisona Forda, znajduje się w trudnej sytuacji z lokalnymi przestępcami po tym, jak rozpada się transakcja dotycząca skarbu. Następnie podróżuje do Indii ze swoim młodym kumplem Short Roundem i piosenkarzem o imieniu Willie Scott. Natrafiają na złowrogą grupę zajmującą się składaniem ofiar z ludzi i zniewalaniem dzieci. Tym razem skarbem Indy’ego jest zestaw świętych kamieni, które mogą mieć większy cel niż tylko uczynienie go bogatym. Film był mroczniejszy i bardziej brutalny niż pozostałe, co doprowadziło do pewnych kontrowersji i ostatecznie przyczyniło się do stworzenia oceny PG-13.

Przeczytaj Jak oglądać Euforię na HBO Max spoza USA?

Indiana Jones i Raiders of the Lost Ark (1981)

 • Reżyseria: Steven Spielberg
 • Scenarzysta: Lawrence Kasdan (scenariusz), George Lucas i Philip Kaufman (fabuła)
 • Obsada: Harrison Ford jako Indiana Jones, Karen Allen jako Marion Ravenwood, Paul Freeman jako dr René Belloq
 • Ocena IMDB: 8,4 na 10.

Pierwotnie zatytułowany “Raiders of the Lost Ark”, był to pierwszy film o Indianie Jonesie, który trafił do kin, ale w rzeczywistości jest to drugi na osi czasu serii, osadzony w 1936 roku. W tym filmie Indiana Jones ściga się ze swoimi zaprzysięgłymi wrogami, nazistami, aby znaleźć Arkę Przymierza, skrzynię, która ma uczynić każdą armię niepokonaną. Dołącza do niego Marion Ravenwood, jego twarda była dziewczyna, oraz Sallah, przyjazny egipski kopacz. Pomimo magicznych i dziwacznych wydarzeń w swojej poprzedniej przygodzie, Indy upiera się, że nie wierzy w magię, co dodaje odrobinę ironii do tej historii. Podczas oglądania nie należy więc zbytnio stresować się szczegółami osi czasu.

Indiana Jones i ostatnia krucjata (1989)

 • Scenariusz: Jeffrey Boam (scenariusz), historia: George Lucas i Menno Meyjes
 • Obsada: Harrison Ford jako Indiana Jones, Sean Connery jako profesor Henry Jones, Denholm Elliott jako dr Marcus Brody
 • Ocena IMDB: 8.2/10

W filmie “Indiana Jones i ostatnia krucjata” po raz pierwszy widzimy młodego Indy’ego granego przez Rivera Phoenixa w scenie rozgrywającej się w 1912 roku. Główna historia przenosi się do 1938 roku, gdzie Indiana Jones ponownie ściga się z nazistami. Tym razem poszukuje Świętego Graala, legendarnego kielicha związanego z chrześcijańskimi opowieściami i mitami o królu Arturze. Prawdziwa uwaga skupia się jednak na ponownym połączeniu Indy’ego z jego ojcem, Henrym Jonesem, granym przez Seana Connery’ego. Henry jest nieco zagubionym profesorem, który dołącza do Indy’ego w tej wyprawie. Powracające postacie to Sallah i Marcus Brody, szef uniwersytecki Indy’ego. W filmie pojawia się również Elsa Schneider, historyk sztuki, której lojalność ciągle się zmienia, dodając do historii warstwę tajemniczości.

Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki (2008)

 • Reżyseria: Steven Spielberg
 • Scenarzysta: David Koepp (scenariusz), George Lucas i Jeff Nathanson (fabuła)
 • Obsada: Harrison Ford jako Indiana Jones, Cate Blanchett jako Irina Spalko, Shia LaBeouf jako Mutt Williams
 • Ocena IMDB: 6.2/10.

Prawie dwie dekady po ostatnim filmie, “Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki” kontynuuje historię Indy’ego w 1957 roku, podczas zimnej wojny. Tym razem złoczyńcami są Rosjanie, a Indy poszukuje Kryształowej Czaszki, artefaktu uważanego za pochodzący z kosmosu. Dołączają do niego znajome i nowe twarze: Marion Ravenwood powraca wraz z synem Indy’ego, o którym nigdy nie wiedział, że go ma, o imieniu Mutt Williams, granym przez Shię LaBeoufa. Jest też kolega, Harold Oxley, którego obsesja na punkcie Czaszki doprowadziła do szaleństwa. Choć film nie przypadł do gustu fanom, Cate Blanchett zagrała w nim zabawną rolę agentki KGB zainteresowanej rzekomymi mocami parapsychicznymi Czaszki. I pomimo krytyki, niektóre sceny, takie jak moment “nuke the fridge”, mają swój dziwaczny urok.

Indiana Jones i tarcza przeznaczenia (2023)

 • Reżyseria: Steven Spielberg
 • Scenarzysta: George Lucas i Jonathan Kasdan
 • Obsada: Harrison Ford jako Indiana Jones, Karen Allen jako Marion Ravenwood, Mads Mikkelsen jako Viktor Kurgan (antagonista)
 • Ocena IMDB: 6.7/10

Najnowsza część “Indiana Jones i tarcza przeznaczenia” trafi do kin 30 czerwca 2023 roku. Większość filmu rozgrywa się w 1969 roku, co czyni go najnowszym na osi czasu serii. Wyreżyserowany przez Jamesa Mangolda film ma być ostatnią przygodą Indy’ego. Fabuła koncentruje się wokół tajemniczej tarczy, na którą polują byli naziści. Gdy Indy myśli o przejściu na emeryturę, jego córka chrzestna Helena Shaw, grana przez Phoebe Waller-Bridge, wciąga go w ostatnią misję odnalezienia tarczy. John Williams powrócił do komponowania muzyki, dodając emocji do nadchodzącego rozdziału w życiu Indiany Jonesa.

Podsumowanie

Indiana Jones to film ze Stanów Zjednoczonych, który ukazał się w 1981 roku. Został wyreżyserowany przez Stevena Spielberga. Historia opowiada o Indianie Jonesie, granym przez Harrisona Forda, który jest odkrywcą i poszukiwaczem skarbów. Akcja filmu rozgrywa się w 1936 roku. Indiana Jones ściga się z nazistowskimi żołnierzami, aby znaleźć specjalną skrzynię zwaną Arką Przymierza. Indiana Jones zarobił prawie 212 222 025 dolarów na całym świecie, ludzie uważają, że ktokolwiek ma tę skrzynię, nie może zostać pokonany w bitwie.

Na tym blogu omówiliśmy obowiązkowe informacje, które będą potrzebne podczas oglądania filmów Indiana Jones w kolejności. więc, Nie przegap okazji, aby odkryć skarby świata tak szybko, jak to możliwe.

Podobne wpisy