Jak oglądać filmy z epoki lodowcowej w kolejności

Jak oglądać filmy z epoki lodowcowej w kolejności

W 2002 roku studio Blue Sky Studios sięgnęło po złoto, wypuszczając film animowany “Epoka lodowcowa”, urzekając widzów sympatyczną załogą prehistorycznych zwierząt. Oryginalna obsada składała się z niezdarnego leniwca Sida, powściągliwego mamuta Manny’ego, tygrysa szablozębnego Diego i zawsze zdeterminowanej wiewiórki Scrat w niekończącej się wyprawie po żołędzie.

Z biegiem lat seria rozrosła się do pięciu dodatkowych filmów, wprowadzając nowe postacie, takie jak romantyczna partnerka Manny’ego Ellie, żądny przygód tropiciel dinozaurów Buck i Shira, pirat z szablozębnymi zębami. Osiągając 6 miliardów dolarów w globalnej kasie, seria niedawno wkroczyła na cyfrową ścieżkę dzięki swojej szóstej odsłonie, “The Ice Age Adventures of Buck Wild”, której premiera odbyła się wyłącznie w Disney Plus.

Dodatkowo, na początku tego roku w serwisie streamingowym zadebiutował telewizyjny spin-off przedstawiający eskapady Scrata.

Oprócz sześciu głównych filmów, uniwersum “Epoki lodowcowej” rozszerzyło się o serię filmów krótkometrażowych, skupionych głównie wokół Scrata i jego przygód z żołędziami.

To, co odróżnia serię “Epoka lodowcowa” od wielu innych, to nieskomplikowana oś czasu. Filmy zostały wydane w tej samej kolejności, w jakiej rozgrywają się ich wydarzenia, dzięki czemu nowicjusze lub powracający fani mogą z łatwością zanurzyć się w świecie Manny’ego, Sida, Diego i spółki. Jeśli myślisz o powrocie do serii, możesz być spokojny – to prosta podróż przez kinową prehistorię.

Jak oglądać filmy z epoki lodowcowej w kolejności, lista wszystkich filmów z epoki lodowcowej:

Epoka lodowcowa (2002)

 • Reżyseria: Chris Wedge, Carlos Saldanha (współreżyseria)
 • Scenarzysta: Michael J. Wilson (historia), Michael Berg (scenariusz), Peter Ackerman (scenariusz)
 • Gwiazdy: Ray Romano (Manfred), John Leguizamo (Sid), Denis Leary (Diego)
 • Ocena IMDB: 7.5/10
 • Rotten Tomatoes: 77%

W animowanym klasyku “Epoka lodowcowa” poznajemy Sida, podatnego na wypadki leniwca, którego głosem jest John Leguizamo, który zostaje oddzielony od swojej rodziny, gdy rozpoczyna się migracja na południe, aby uciec przed zbliżającą się epoką lodowcową. Wypadki Sida prowadzą go do plątaniny z nosorożcami Brontotheres, ale ratuje go Manny, sarkastyczny mamut z głosem Raya Romano, który zmierza na północ pod prąd.

W międzyczasie pojawia się Scrat, wiewiórka szablastozębna z obsesją na punkcie żołędzi, której nieustanną misją jest zakopanie swojego cennego orzecha. Sid postanawia połączyć siły z Mannym, a ich podróż nabiera tempa, gdy napotykają kobietę, która w odważnym akcie ochrony swojego syna przed tygrysem szablozębnym, powierza im dziecko.

Teraz nasze nieprawdopodobne trio wyrusza w podróż, aby połączyć dziecko z jego rodziną. Ale jest pewien haczyk: tygrys szablozębny o imieniu Diego, którego głosem jest Denis Leary, ma wendetę i misję wyeliminowania dziecka w akcie zemsty. Jednak gdy Diego spotyka Sida i Manny’ego, tworzą się nieoczekiwane więzi, a on sam staje przed dylematem – lojalność wobec nowo poznanych przyjaciół czy wierność staremu plemieniu. “Epoka lodowcowa” to wzruszająca przygoda pełna humoru, koleżeństwa i trudnych wyborów.

Epoka lodowcowa: Stopienie (2006)

 • Reżyseria: Carlos Saldanha
 • Scenariusz: Peter Gaulke, Gerry Swallow, Jim Hecht (scenariusz)
 • Gwiazdy: Ray Romano (Manfred), John Leguizamo (Sid), Denis Leary (Diego)
 • Ocena IMDB: 6.8/10
 • Rotten Tomatoes: 57%

W sequelu oryginalnego filmu “Epoka lodowcowa” nasza trójka bohaterów – Sid, Manny i Diego – natrafia na coś, co początkowo uważają za osłoniętą dolinę otoczoną ogromną lodową ścianą. Jednak ich poczucie bezpieczeństwa zostaje zachwiane, gdy odkrywają, że ta lodowa bariera jest w rzeczywistości kruchą zaporą ledwo powstrzymującą ogromny zbiornik wodny.

Zbliżająca się katastrofa jest ogromna, ponieważ integralność tamy chwieje się na krawędzi, grożąc zanurzeniem całej doliny pod prawie milą wody. Ich jedyna nadzieja leży po drugiej stronie doliny, gdzie czeka łódź, ale zegar tyka, a do katastrofy pozostały zaledwie trzy dni.

Gdy wyruszają w niebezpieczną podróż, ich drogi przecinają się z Ellie, kobietą mamutem o głosie tak potężnym jak sama Queen Latifah. Manny jest początkowo oczarowany urokiem Ellie, ale odkrywa jej dziwniejszą stronę – wierzy, że jest oposem i towarzyszy jej dwóch psotnych “braci” oposów, Crash i Eddie.

Tymczasem Sid zajmuje centralne miejsce, gdy napotyka plemię małych leniwców, które darzą go najwyższym szacunkiem, uważając go za bóstwo. Gdy czas ucieka, a lojalność i tożsamość wiszą na włosku, trio staje przed krytycznymi decyzjami. Czy Sid zdecyduje się pozostać ze swoimi nowo odkrytymi wyznawcami, czy też wszystkim uda się uciec przed zbliżającym się potopem w dolinie? “Epoka lodowcowa: Roztopy” to kolejna porywająca prehistoryczna przygoda pełna humoru, nieoczekiwanych zwrotów akcji i głębokich lekcji o przyjaźni i odkrywaniu siebie.

Epoka lodowcowa: Świt dinozaurów (2009)

 • Reżyseria: Carlos Saldanha
 • Scenarzysta: Michael Berg, Peter Ackerman, Mike Reiss
 • Gwiazdy: Ray Romano, John Leguizamo, Denis Leary
 • Ocena IMDB: 7.0/10
 • Rotten Tomatoes: 46

W najnowszej przygodzie z udziałem naszego ukochanego gangu z epoki lodowcowej Sid niepokoi się, że został opuszczony przez swoich oczekujących przyjaciół, Manny’ego i Ellie. Aby zaradzić swojej samotności, wykonuje śmiały ruch, kradnąc trzy jaja dinozaurów. Kłopoty pojawiają się, gdy zaciekła matka T. rexa poluje na jaja, co prowadzi do nieoczekiwanej podróży w głąb podziemnego świata wypełnionego rzekomo wymarłymi dinozaurami.

Manny i ekipa wyruszają na misję ratunkową, napotykając dziwaczną jednooką łasicę o imieniu Buck, graną przez utalentowanego Simona Pegga. Buck niestrudzenie dąży do zemsty na groźnym dinozaurze o imieniu Rudy.

Podczas gdy cała ta akcja się rozwija, nasza ulubiona wiewiórka szablastozębna, Scrat, znajduje się w swojej własnej historii miłosnej. Ale czy jego nowo odkryty romans zdoła konkurować z jego nieśmiertelną obsesją na punkcie tego zawsze nieuchwytnego żołędzia?

Przygotuj się na ekscytującą i przezabawną przejażdżkę, gdy nasi kumple z epoki lodowcowej poruszają się po rodzicielstwie, prehistorycznych niebezpieczeństwach i nieustających poszukiwaniach żołędzi Scrata w tej ekscytującej nowej części!

Epoka lodowcowa: Dryf kontynentalny (2012)

 • Reżyseria: Steve Martino, Mike Thurmeier
 • Scenarzysta: Michael Berg, Jason Fuchs
 • Gwiazdy: Ray Romano, John Leguizamo, Denis Leary
 • Ocena IMDB: 6.6/10
 • Rotten Tomatoes: 37%

W zachwycającym sequelu, którego akcja rozgrywa się 16 lat po wydarzeniach ze “Świtu dinozaurów”, Manny, nasz sympatyczny mamut, znajduje się w nieoczekiwanych tarapatach. Stał się nadmiernie opiekuńczy wobec swojej nastoletniej córki, Peaches, granej przez utalentowaną Keke Palmer. Nadopiekuńczy styl rodzicielstwa odstrasza Peaches, przygotowując grunt pod rodzinny dramat.

Tymczasem nasza zdeterminowana wiewiórka szablastozębna, Scrat, wciąż niestrudzenie dąży do zakopania nieuchwytnego żołędzia. Jednak tym razem jego wybryki prowadzą do poważnych konsekwencji – rozpadu lodu! W wyniku tej lodowej katastrofy Manny, Sid, Diego, a nawet babcia Sida (w tej roli przezabawna Wanda Sykes) utknęli na dryfującym fragmencie lodu, oddzieleni od Ellie i Peaches.

Ale to jeszcze nie koniec przygód. Nasz gang napotyka grupę przebiegłych piratów, dowodzonych przez nikczemnego kapitana Gutta, ożywionego przez niezrównanego Petera Dinklage’a. Teraz muszą zebrać całą swoją odwagę, aby uciec ze szponów tych groźnych marynarzy i wyruszyć w niebezpieczną podróż, aby znaleźć drogę powrotną do domu. Co więcej, emocje Diego zostają zakłócone przez Shirę, pierwszą oficer załogi Gutta, graną przez czarującą Jennifer Lopez.

Przygotuj się na epicką podróż pełną rodzinnej dynamiki, śmiałych eskapad i nieoczekiwanych romansów w tym ekscytującym nowym rozdziale sagi o epoce lodowcowej!

Epoka lodowcowa: Kurs kolizyjny (2016)

 • Reżyseria: Mike Thurmeier, Galen T. Chu
 • Scenarzysta: Michael J. Wilson, Michael Berg, Yoni Brenner
 • Gwiazdy: Ray Romano, Denis Leary, John Leguizamo
 • Ocena IMDB: 5.7/10
 • Rotten Tomatoes: 18%

Ellie i Manny przygotowują się do zbliżającego się ślubu ich córki Peaches z Julianem, mamutem. Jednak uroczystości zostają przyćmione przez niechęć Manny’ego do Juliana, pomimo błagań Peaches, by dał szansę jej przyszłemu mężowi.

W międzyczasie nasz przyjaciel z obsesją na punkcie żołędzi, Scrat, wyrusza w niezwykłą podróż, która przenosi go do stratosfery, nieumyślnie uruchamiając serię kosmicznych wydarzeń. Wydarzenia te obejmują asteroidy pędzące w kierunku Ziemi, stanowiące poważne zagrożenie dla Manny’ego i gangu.

Aby uchronić się przed kolejnym kataklizmem, nasza ukochana załoga, wraz z nieustraszonym Buckiem, wyrusza na śmiałą przygodę do Geotopii. Ta odosobniona społeczność jest zamieszkana przez nieśmiertelne stworzenia i znajduje się wewnątrz asteroidy, która rozbiła się na Ziemi wiele lat temu. W tym niezwykłym miejscu spotykają urzekające postacie, takie jak kochająca Zen Shangri Llama, grana przez Jessiego Tylera Fergusona, i leniwca Brooke, wyrażona przez Jessie J, która zakochuje się w Sida.

Przygotuj się na kosmiczną podróż pełną miłości, śmiechu i nieoczekiwanych przyjaźni, gdy nasi przyjaciele z epoki lodowcowej wyruszą do czarującego świata Geotopii!

Czytaj więcej: Kompletny przewodnik po oglądaniu filmów Igrzyska śmierci w kolejności.

Przygody Bucka Wilda w epoce lodowcowej (2022)

 • Reżyseria: John C. Donkin
 • Scenarzysta: Jim Hecht, William Schifrin, Ray DeLaurentis
 • Gwiazdy: Simon Pegg, Jake Green, Queen Latifah
 • Ocena IMDB: 3.6/10
 • Rotten Tomatoes: 19

W odważnej przygodzie psotni bracia oposów, Crash i Eddie, postanawiają udowodnić swoją niezależność, oddalając się od obozu stada. Nie wiedzieli, że ich eskapada doprowadzi ich do wejścia do Zaginionego Świata, królestwa, w którym dinozaury wciąż swobodnie wędrują.

Ich nieoczekiwane spotkanie łączy ich ze starym przyjacielem, Buckiem, który informuje ich o nowym zagrożeniu w świecie dinozaurów. Protoceratops o imieniu Orson, którego głosem jest Utkarsh Ambudkar, próbuje przejąć kontrolę nad tą prehistoryczną domeną.

Aby udaremnić ambicje Orsona, Crash, Eddie i Buck muszą połączyć siły z byłymi towarzyszami Bucka polującymi na dinozaury, a także z potężną Mamą Dino, T-rexem, którego potomstwo zostało na krótko adoptowane (a może porwane) przez Sida w poprzedniej przygodzie.

Warto zauważyć, że szósta odsłona serii Epoka lodowcowa wprowadza zupełnie nową obsadę głosową, z Simonem Peggiem powracającym do roli żądnego przygód Bucka. Przygotuj się na kolejną epicką podróż w epokę lodowcową pełną ekscytujących eskapad i nowej obsady postaci!

Podsumowanie

Epoka lodowcowa to amerykański film animowany, który koncentruje się na grupie ssaków, które przeżywają wyzwania i uczą się cennych lekcji życia.

Na tym blogu wspomnieliśmy o wszystkich niezbędnych szczegółach dotyczących oglądania filmów z epoki lodowcowej, abyś mógł z łatwością się nimi cieszyć.

Podobne wpisy