JAK SZYBKO SCHUDNĄĆ: DIETA ATKINSA

JAK SZYBKO SCHUDNĄĆ: DIETA ATKINSA

Od ponad 40 lat dieta Atkinsa jest jednym z najpopularniejszych systemów żywieniowych, którego celem jest utrata wagi poprzez drastyczne ograniczenie węglowodanów i zwiększenie spożycia białka. Jego celem jest pozbycie się podskórnej tkanki tłuszczowej i uzyskanie masy mięśniowej. Dieta została stworzona przez amerykańskiego lekarza dietetyka Roberta Scotta Atkinsa. Swój system odżywiania opracował na podstawie osobistych doświadczeń w walce z nadwagą: przed odchudzaniem Atkins ważył 116 kg, a rok później schudł 28 kg. W 1972 roku dietetyk opublikował swoją pierwszą książkę “Dietetyczna rewolucja doktora Atkinsa”.

Sprawdź Ciao Slim Burn na odchudzanie


Ogromna popularność diety wynika w dużej mierze z faktu, że wiele sławnych osób, takich jak Sharon Osbourne, Courtney Thorne-Smith, Catherine Zeta-Jones i Robbie Williams, stosowało ją z dramatycznym skutkiem. Dieta Atkinsa pomogła również Renee Zellweger schudnąć do roli Roxie Hart w filmie Chicago, a Kim Kardashian schudła 11,5 kg i odzyskała swój wygląd po urodzeniu córki North.


Ważne jest, aby trzymać się tych kroków, w przeciwnym razie można spowodować poważne uszkodzenia ciała. Czas trwania każdego okresu (z wyjątkiem pierwszego) jest indywidualny. Tylko systematyczne i całkowite przestrzeganie programu doprowadzi do osiągnięcia celu, jakim jest szczupła sylwetka.

Pierwsza faza – faza indukcji.

Ten etap trwa dwa tygodnie i ma na celu wywołanie ketozy (procesu spalania tłuszczu). Według Atkinsa w tym okresie można stracić 6-8 kg. Podstawę diety stanowią owoce morza, chude mięso i ryby, twarde sery, jaja, oleje roślinne i zielenina.
Do produktów zakazanych należą: cukier i produkty zawierające cukier, mąka, orzechy i nasiona słonecznika, kofeina i warzywa bogate w skrobię. Ilość węglowodanów w ciągu dnia nie powinna przekraczać 20-25 gramów. Należy pić co najmniej 8 szklanek wody niegazowanej dziennie.
Należy spożywać mniejsze posiłki, 3-5 razy dziennie, w małych porcjach, z przerwami między posiłkami nie dłuższymi niż 6 godzin. Dr Atkins podkreślił potrzebę umiarkowanej aktywności fizycznej. Jeśli wystąpią problemy jelitowe, do diety należy dodać więcej pokarmów roślinnych i błonnika.

Faza druga – stopniowa utrata masy ciała

Faza druga - stopniowa utrata masy ciała


W ciągu następnych 2-4 tygodni do diety można dodać więcej węglowodanów, do 150 gramów dziennie. Na tym etapie ważne jest, aby określić ich maksymalną dzienną dawkę, po spożyciu której proces rozpadu tłuszczu nie zatrzyma się, a utrata wagi będzie kontynuowana.

Można to obliczyć, stopniowo zwiększając spożycie węglowodanów (5-10 gramów tygodniowo) i analizując dynamikę utraty masy ciała. Jeśli masa ciała zmniejszy się, należy nadal zwiększać udział węglowodanów w diecie, aż do utraty 0,5 kg tygodniowo. Jeśli waga nie zmienia się lub zaczyna wzrastać, należy powrócić do diety z pierwszej fazy.
W drugiej fazie dieta znacznie się rozszerza: dodaje się takie produkty, jak szpinak, słodka papryka, pomidory, brokuły, szparagi, kalafior, cebula, awokado, ser topiony, podwójna śmietana, orzechy włoskie, pistacje, migdały, jagody, maliny, truskawki, melon, rośliny strączkowe i pełne ziarna.

Faza trzecia – stabilizacja wagi

Celem tej fazy jest określenie optymalnej ilości węglowodanów, przy której utrata masy ciała zostanie zatrzymana, a wyniki utrzymane. Nowe pokarmy (owoce, zboża, rośliny strączkowe, orzechy) powinny być dodawane pojedynczo i należy monitorować zmiany masy ciała. Należy spożywać więcej pokarmów białkowych i zwiększyć udział tłuszczów w diecie.

Faza czwarta – utrzymanie wagi

Faza czwarta - utrzymanie wagi

W rzeczywistości faza ta powinna trwać przez całe życie. Atkins jest przekonany, że przy optymalnym spożyciu węglowodanów i regularnych ćwiczeniach waga nie ulegnie zmianie. Nie dopuść jednak do wzrostu wagi o więcej niż 3 kg powyżej wagi docelowej, bo w przeciwnym razie będziesz musiał wrócić do fazy pierwszej i wykonać wszystkie kroki od nowa.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz